Jak dbać o środowisko w branży modowej?

Świat po koronawirus. Produkujmy modę tak, abyśmy zostawili świat dla następnych generacji. Kupuj świadomie!

Często pędzimy tak, że pragniemy usiąść, odpocząć, zwolnić…

Jednak nie potrafiliśmy…

Goniąc za rzeczami pilnymi, nie starczało nam czasu na rzeczy ważne. Świat zatrzymał się dla nas, zmuszając do refleksji nad tym co ważne.

Te słowa można odnieść do wielu aspektów naszego życia. Tego prywatnego jak i zawodowego.

Koronawirus - klęska czy szansa?

Koronawirus na pewno jest kompletnym resetem. Mamy do czynienia ze zjawiskiem, które dotyka praktycznie wszystkich. Cały świat musi spojrzeć sobie w oczy i zastanowić się, czy system, który do tego doprowadził, ma jeszcze sens. Może potrzebujemy swojego rodzaju oczyszczenia aby zacząć zupełnie inaczej pracować, kupować z większą świadomością. Czy  jesteśmy obecnie właśnie w takim momencie aby zadać sobie pytanie czy taniej znaczy lepiej?

Wielu naukowców i ekspertów spodziewało się, że będziemy mieli kryzys związany ze stanem środowiska naturalnego. O tych kwestiach środowiska mówiło się bardzo dużo, ale my wciąż nie mieliśmy wystarczającej motywacji, żeby coś naprawdę zmienić. Ten pęd był wynikiem podstawowego błędu w naszym systemie ekonomicznym, który cały czas dążył do tego, żeby generować większe zyski, produkować więcej.

Jak powinniśmy patrzeć na tą epidemię? Jak na klęskę czy jak na szansę zmiany sposobu myślenia, zwiększenia świadomości?

Czy kupujemy świadomie?

W tej chwili powinniśmy zacząć sobie zadawać egzystencjalne pytania, których dawno sobie nie zadawaliśmy.

Możemy prowadzić firmy w taki sposób, by pozostawić po sobie świat dla następnych generacji. Związane z tym decyzje mogą być jednymi z najtrudniejszych w naszej historii, ale będą miały wpływ na przyszłość nas wszystkich.

Czy wszystkie firmy interesuje tylko to, ile przyjąłeś zamówień, ile wynegocjowałeś, ile wysłałeś faktur albo ile palet z produktami wyjechało z magazynów?

To są ważne pytania zadawane przez zarządzających ale czy oby najważniejsze?

Czy pytamy gdzie wyprodukowaliśmy, z jakich gatunków materiałów, czy produkt i akcesoria posiadają certyfikaty, czy fabryka posiada certyfikaty?

Może trzeba sobie zadać jeszcze inne pytanie czy mniej, ale lepszej jakości nie znaczy lepiej?

Możemy produkować modne, funkcjonalne i piękne rzeczy z większą świadomością  mając na uwadze nasze środowisko, poszanowanie praw człowieka.

Co trzeba zrobić? Kupować świadomie! Pytaj o certyfikaty!